Çözüm Odaklı Terapi / Bilgi Paylaşım Toplantımızı Tamamladık

Çözüm Odaklı Terapi Uygulayabilen Bir Terapist Olmak Arkabahçe Psikoloji

Çözüm Odaklı Terapi Uygulayabilen Bir Terapist Olmak

Bilgilendirme Teknikleri:

  • Teorik bilgi aktarımı
  • Uygulamalı çalışmalar
  • Rol oyunları

Çözüm Danışanlarda saklıdır!”

Toplantının İçeriği:

Geleneksel psikoterapi yöntemleri uzun yıllar soruna odaklanarak, sorun çözmeye çalışırken,  yaratıcı bir yaklaşımla “Çözüm”e odaklanan Steve de Shazer ve ekibi psikoterapi dünyasına yeni bir soluk getirmiştir. Çözüm Odaklı Terapiyi kullanan pek çok post-modern terapist, bu yöntemi kolay, çabuk öğrenilebilen ve hızla çözüme götüren bir yaklaşım olarak tanımlamışlardır.

Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

Yoğun uygulamalı olan bilgi paylaşım toplantısının ana hatları;

Çözüm odaklı terapinin felsefi ve teorik alt yapısı

Varsayımları

Tarihçesi

Terapiste ve danışana bakış açısı

İlk seansın yapısı

Sonraki seansların özellikleri

Danışana yönlendirecek soru tipleri

Farklı danışan tepkilerinde izlenecek stratejiler

Ev ödevlerinin mantığı

Ev ödevi çeşitleri

Seansları sonlandırma

Çocuklarda çözüm odaklı terapi

 

Toplantı Yeri:

Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi / Ulus

 

Toplantı Tarihleri ve Süresi:

6 Ekim 2018 Saat 14:00 – 19:00

7 Ekim 2018 Saat 09:00 – 17:00

8 Ekim 2018 Saat 09:00 – 14:00

 

Toplantıya Kimler Katılabilir?

Alanda çalışan Psikiyatristler, Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Sosyal Hizmet Uzmanları, Öğretmenler, Ruh Sağlığı alanında eğitim alan 4. Sınıf öğrencileri ve yüksek lisans öğrencileri.

Belgelendirme:

Toplantı sonunda Arkabahçe Katılım Belgesi verilecektir.

Toplantıya Katılımınızın İptali Durumunda:

Ödeme yapıldıktan sonra toplantı tarihinden on gün öncesine dek yapılan iptallerin gerekçesinin mail yoluyla ecikrikci@arkabahce.info adresine bildirilmesinin ardından, toplantı bedelinin %50’si katılımcıya iade edilecektir. Toplantının başlamasına kalan on günden itibaren yapılan iptallerde geri ödeme yapılmayacaktır.

Sağlık nedeniyle iptal etmek durumunda kalan katılımcıların bir sağlık raporu ile başvurması durumunda yatırılan ücret bedeli ve katılım hakkı, bir başka Arkabahçe bilgi paylaşım toplantısında kullanmak üzere saklı tutulacaktır.

Arkabahçe, bilgi paylaşım toplantıların tarih ve yerini değiştirme hakkını saklı tutar.

Kayıt ve Ayrıntılı Bilgi:  Arkabahçe Asistanı Engin Çıkrıkçı,

0532 370 60 19// 0212 219 2 44  ecikrikci@arkabahce.info

 

Olcay Güner, Klinik Psikolog, Dr.

Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yapan Güner (1986), ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Klinik Psikoloji Bölümü -Yüksek Lisans Derecesi ile ‘Klinik Psikolog’ ünvanı almıştır (1988). Daha sonra Marmara Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde Doktora çalışmasını tamamlamıştır (2013). Kariyerinin ilk yıllarından itibaren klinik çalışmalar yapan Güner, 1990 yılından beri DBE’de 21 yıl ‘Klinik Psikolog’ ve yönetici olarak görev almıştır.2011 yılından itibaren ise kendi kurduğu Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde Klinik Psikolog ve yönetici olarak çalışmakta ve danışanlarına, psikoloji alanında çalışanlara, ailelere ve eğitimcilere yönelik danışmanlık, eğitim ve süpervizyon çalışmaları yapmaktadır. Sertifikalı EMDR Danışmanı olan Güner, süpervizyonlarını ağırlıklı olarak EMDR, Çözüm Odaklı Terapi, Sanat Terapisi alanlarında vermektedir.

Ayrıca 2007-2011 eğitim öğretim dönemleri arasında Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmış olup ve 3. Ve 4. sınıf öğrencilerine “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlıkta Temel İlke ve Teknikler” ve “Bireyle Psikolojik Danışma Uygulamaları” derslerini vermiştir.

Güner’in ilk kez 2006 da yayınlanmış olan ‘Hani Okulu Sevecektim!’ (Efil Yayınevi) adlı kitabı okulda yaşanan dikkat, okuma, yazma, matematik, sosyal beceri eksikliği problemlerine ve bunlarla başetme yollarına değinmekte ve öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği ve aşırı hareketliliğe farklı bir bakış açısı getirmektedir. 2010 da yayınlanmış “Çözüm Bende Saklı” (Efil Yayınevi) adlı kitabı ise, çözüm odaklı terapi tekniğinin kullanımı hakkındaki temel bilgileri içermektedir. Ayrıca, 2013 yılında, “Psikolojik Yardım Alıyorum”, “Çocuklardan Boşanılmaz!”, “Babam Bana Güvenmiyor!”, “Sana Bir Daha Sır Vermeyeceğim!” (Efil Yayınevi) adlı terapötik çocuk öyküleri de yayınlanmıştır. Dört kitabı da yayına hazırlık aşamasındadır.

Güner psikoterapi çalışmalarında, ağırlıklı olarak, Dışavurumcu Sanat Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Şema Terapi, EMDR Terapisi, Aile Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Öyküsel Terapi, Jungian Terapi, Yönlendirilmiş Oyun Terapisi Tekniklerini kullanmaktadır.

Güner’in ağırlıklı olarak çalıştığı danışmanlık konuları ise, psikolojik travma, okul ve öğrenme sorunları, çocukluk dönemi sorunları, boşanma danışmanlığı, evlat edinme danışmanlığı ve aile içi iletişim sorunlarıdır.

Güner, Sanat Psikoterapileri Derneği’nde yönetim kurulu üyesidir. Dernekte Travma Komisyonu,Eğitim Kriterlerini Belirleme Komisyonu, Dans ve hareket çalışma komisyonu gibi birimlerde aktif olarak görev almakta ve eğitimler vermektedir.

 

Yayımlandığı Tarih: 4 Ağustos 2018