“Sanat Terapi ile Buluşur mu?” Bilgi Paylaşım Toplantısı 1-2 Aralık’ta!

Sanat Terapisi ile tanışmak isteyenler için teorik ve uygulamalı bir atölye çalışması; Keşif- İçgörü- Dönüşüm!

Dışavurumcu sanat terapisi, kişinin kendi içindeki duyguları sanat yoluyla dışa vurma
biçimidir. Bu terapi yönteminde elle tutulur her türlü sanat malzemeleri kullanılır ve sanatın
değişik dallarından faydalanılır. Resim, dans, müzik, drama, heykel, şiir, hikaye bu
terapide kullanılan çeşitli sanat dallarına birer örnektir. Amerikan Sanat Terapi Birliği sanat
terapisini “hastalık, travma yaşayan ya da yaşamlarında güçlük çeken veya kişisel
gelişimini artırmayı hedefleyen kişilerin, bir profesyonel eşliğinde sanatı iyileştirici amaçlı
kullanmaları” olarak tanımlamıştır.

7

Sanat terapisi sözün bittiği, yetersiz kaldığı yerde başlar. İnsanları iyileştirir, onarır, dönüştürür. Terapi sırasındaki duygusal geçişler yumuşaktır. Her şey söze dökülmeyebilir. Kişi kendisinin anlatmak istediği kadarını anlatır; iç dünyasını şekillerle, renklerle, sembollerle ortaya koyar. Ayrıca çalışma sırasında ortaya çıkan sanat ürünleri çalışılan problemlerin ulaşılabilir, somut bir ifadesi olur. Sanat yapıtı üzerinde yapılan değişiklikler ise gelişime bir kanıt oluşturur.

Bu yöntemde doğrudan probleminiz hakkında konuşmak durumunda kalmazsınız. Bunun yerine, bu problemi sanat yapıtınız yoluyla, daha estetik, daha savunmasız bir şekilde ortaya dökersiniz. Bu yöntem direnci kırmakta, derin farkındalığı arttırmakta ve bazı sorunlarınıza yeni anlamlar vermenizi sağlamaktadır. Bu yeni anlamlar da, yapıcı ve yaratıcı kararlara dönüşmektedir.  Aynı zamanda, terapi esnasında dokunma, koklama, görme gibi duyularınızı da kullandığınız için kendiliğinden oluşan hızlı ve etkili değişimler sağlanmaktadır.

 

Dışavurumcu Sanat Terapisi öncelikle iletişimi kolaylaştırır, yaşanmış olumsuz olayların kötü etiketlerini ortadan kaldırır, direnci azaltır, psikoterapiyi eğlenceli, çekici hale getirir. İnsanların içinde var olan -bazıları için belki de sadece uykuya geçmiş- doğal yaratıcı gücü ortaya çıkartır. Baş etme yollarını geliştirir. Problem çözmeyi kolaylaştırır. Bunun yanında, stres, kaygı ve korkularla baş etmede yardımcı olur. Fiziksel bir rahatlama sağlar. Duygusal boşalımı tetikler. Hayat kalitesini arttırır.  İfade edilmesi zor duyguları, korkuları somutlaştırır ve bu duygular üzerinde kontrol hissi verir ve bunun sonucunda özgüveni pekiştirir.

Dışavurumcu sanat terapisinin en fazla etkili olduğu konular:

 • Duygusal çatışmaları uzaklaştırma
 • Farkındalığı yükseltme
 • Kaygıyı, korkuları azaltma
 • Acı verici konuları ele alma (kayıp, travma, depresyon, yaş dönemleri)
 • Sosyal becerileri geliştirme
 • Davranış düzenleme
 • Problem çözme
 • Kendilik değerini yükseltme
 • Harekete geçme
 • Dikkat, dürtüsellik sorunlarını giderme
 • Bağlanma problemlerini ele alma
 • Kişisel gelişimi arttırmadır.

 Toplantı İçeriği:

 • Sanat Terapisinin tarihçesi
 • Sanat  Terapisinin temel  kavramları (mekan, malzeme,çalışma prensipleri)
 • Bir sanat terapisi seansının yapılandırılması
 • Sanat Terapisi nasıl iyileştirir?
 • Dans ve Hareket Terapisi
 • Görsel Sanat Terapileri (Resim, kil, kolaj vb.)
 • Terapötik Hikayeler
 • Sanat Terapisinde Etik

Toplantı Tarihleri ve Süresi: 

01-02 Aralık 2018

Toplantı iki ayrı oturumda saat 10.00-17.00 arasında gerçekleştirilecektir.

Toplantı Yeri:

Artkolik/ Arnavutköy

Belgelendirme:

Toplantı sonunda Arkabahçe Katılım Belgesi verilecektir.

Toplantıya Kimler Katılabilir?

Ruh Sağlığı alanında çalışan Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Psikiyatristler, Ruh Sağlığı alanında eğitim alan Yüksek Lisans öğrencileri, Sanatçılar.

Kayıt ve Ayrıntılı Bilgi: Arkabahçe Asistanı Engin Çıkrıkçı

0532 370 60 19// 0212 219 2 44 / ecikrikci@arkabahce.info

Toplantıya Katılımınızın İptali Durumunda:

Ödeme yapıldıktan sonra toplantı tarihinden on gün öncesine dek yapılan iptallerin gerekçesinin mail yoluyla ecikrikci@arkabahce.info adresine bildirilmesinin ardından, toplantı bedelinin %50’si katılımcıya iade edilecektir. Toplantının başlamasına kalan on günden itibaren yapılan iptallerde geri ödeme yapılmayacaktır.

Sağlık nedeniyle iptal etmek durumunda kalan katılımcıların bir sağlık raporu ile başvurması durumunda yatırılan ücret bedeli ve katılım hakkı, bir başka Arkabahçe bilgi paylaşım toplantısında  kullanmak üzere saklı tutulacaktır.

Arkabahçe,bilgi paylaşım toplantılarının tarih ve yerini değiştirme hakkını saklı tutar.

 

 

Olcay Güner, Klinik Psikolog, Dr.
Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yapan Güner (1986), ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Klinik Psikoloji Bölümü -Yüksek Lisans Derecesi ile ‘Klinik Psikolog’ ünvanı almıştır (1988). Daha sonra Marmara Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde Doktora çalışmasını tamamlamıştır (2013). Kariyerinin ilk yıllarından itibaren klinik çalışmalar yapan Güner, 1990 yılından beri DBE’de 21 yıl ‘Klinik Psikolog’ ve yönetici olarak görev almıştır. 2011 yılından itibaren ise kendi kurduğu Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde Klinik Psikolog ve yönetici olarak çalışmakta ve danışanlarına, psikoloji alanında çalışanlara, ailelere ve eğitimcilere yönelik danışmanlık, eğitim ve süpervizyon çalışmaları yapmaktadır. Sertifikalı EMDR Danışmanı olan Güner, süpervizyonlarını ağırlıklı olarak EMDR, Çözüm Odaklı Terapi, Sanat Terapisi alanlarında vermektedir.

Ayrıca 2007-2011 eğitim öğretim dönemleri arasında Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmış olup ve 3. Ve 4. sınıf öğrencilerine “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlıkta Temel İlke ve Teknikler” ve “Bireyle Psikolojik Danışma Uygulamaları” derslerini vermiştir.

Güner’in ilk kez 2006 da yayınlanmış olan ‘Hani Okulu Sevecektim!’ (Efil Yayınevi) adlı kitabı okulda yaşanan dikkat, okuma, yazma, matematik, sosyal beceri eksikliği problemlerine ve bunlarla başetme yollarına değinmekte ve öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği ve aşırı hareketliliğe farklı bir bakış açısı getirmektedir. 2010 da yayınlanmış “Çözüm Bende Saklı” (Efil Yayınevi) adlı kitabı ise, çözüm odaklı terapi tekniğinin kullanımı hakkındaki temel bilgileri içermektedir. Ayrıca, 2013 yılında, “Psikolojik Yardım Alıyorum”, “Çocuklardan Boşanılmaz!”, “Babam Bana Güvenmiyor!”, “Sana Bir Daha Sır Vermeyeceğim!” (Efil Yayınevi) adlı terapötik çocuk öyküleri de yayınlanmıştır. Dört kitabı da yayına hazırlık aşamasındadır.

Güner psikoterapi çalışmalarında, ağırlıklı olarak, Dışavurumcu Sanat Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Şema Terapi, EMDR Terapisi, Aile Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Öyküsel Terapi, Jungian Terapi, Yönlendirilmiş Oyun Terapisi Tekniklerini kullanmaktadır.

Güner’in ağırlıklı olarak çalıştığı danışmanlık konuları ise, psikolojik travma, okul ve öğrenme sorunları, çocukluk dönemi sorunları, boşanma danışmanlığı, evlat edinme danışmanlığı ve aile içi iletişim sorunlarıdır.

Güner, Sanat Psikoterapileri Derneği’nde yönetim kurulu üyesidir. Dernekte Travma Komisyonu, Eğitim Kriterlerini Belirleme Komisyonu, Dans ve hareket çalışma komisyonu gibi birimlerde aktif olarak görev almakta ve eğitimler vermektedir.

 

Nur DİNÇER GENÇ, Klinik Psikolog
1986 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü`nde Klinik Psikoloji Master programını bitirerek Klinik Psikolog ünvanı almıştır. Özel Yüzyıl Işıl Okulları`nda Psikolojik Danışmanlık biriminde görev aldıktan sonra, Psikoterapi Bilim Merkezi`nde, çocuk ve ergenlerde okul ve öğrenme sorunları, aile danışmanlığı ve çift danışmanlığı alanlarında çalışmalar yapmış, okullarda rehberlik birimlerinin yeniden yapılandırılması konularında çeşitli çalışmalar yapmış, eğitimler vermiştir.

2000 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Merkezi`nde psikolog olarak göreve başlayan Nur Dinçer Genç 11 yıl süresince bu merkezde çalışmıştır..

Mayıs 2011 tarihinden itibaren kendi kurduğu Arkabahçe Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık merkezinde terapist, eğitimci ve yönetici olarak çalışmaktadır. 1999`da Travmaya Psikolojik Destek ve Yardım Modeli`nin geliştirilmesi ve uygulanması çalışmalarına katılan Genç, “ÖNSE” (Öğrenmenin Nörogelişimsel Sorunlarını Saptama Envanteri)`nin geliştirilmesi çalışmalarında yer almıştır (2007). 2005 yılında DBE`de anne adaylarına yönelik olarak hazırlanan “Hamile Eğitim Projesi”nin yönetiminde aktif olarak çalışmıştır. TRT`de yayınlanan “Bizim Mahalle” adlı çocuk programının danışmanlığını yapmıştır (2008-2009). Bu programda, 5-7 yaş dönemi çocuklarının öğrenmesi gereken kavramları öğrenmeleri ve sosyal problem durumlarına çözüm üretebilmelerini sağlayan beceriler kazanmaları hedeflenmiştir.

Genç, çalışmalarında ağırlıklı olarak Dışavurumcu Sanat Terapisi, Kum Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, EMDR Terapisi, Aile Terapisi ve Jung Terapisi tekniklerini kullanmaktadır. Genç`in çoğunlukla çalıştığı danışmanlık konuları ise, psikolojik travma, okul ve öğrenme sorunları, çocukluk dönemi sorunları, aile içi iletişim sorunları, hamile danışmanlığı, anne-bebek danışmanlığı ve bakıcı-bebek danışmanlığıdır. Psikoloji alanında çalışanlara yönelik eğitim ve süpervizyon çalışmaları yapmaktadır

Dinçer Genç, Sanat Psikoterapileri Derneği’nde yönetim kurulu üyesidir. Dernekte Travma Komisyonunda görev almakta ve eğitimler vermektedir.

 

 

Yayımlandığı Tarih: 4 Ağustos 2018